| Power | 24 V Ac/ Dc |
| Actuator Type | Linear Actuator |
| Brand | Siemens |
| Speed | 1800 N Torque |
| Structure | Control |
| Type | Electrohydraulic actuator |
| Voltage | 24 V Ac/Dc |
| Model Name/Number | SKD60 |
| Phase | 24 V |
| Stroke Length | 20 MM / 40MM |
| Material | Aluminium |
| Speed At Rated Load | 16 in/min |
| Pressure | High Pressure |
| Rated Load | 300 lb |
| Retracted Length | 20 MM |
Product Description Siemens SKD60 Electrohydraulic actuator for valves, is an overload-proof through travel-dependent, electronic switching off in end position. With die-cast aluminium housing and yoke for valves with 20 mm stroke. Optional function with one auxiliary switch. With manual control.
Yes I am InterestedApplications:
Additional Information: