| Actuator Type | Electric Actuator |
| Stroke Length | 5.5mm |
| Brand | Siemens |
| Pressure | High Pressure |
| Structure | Control |
| Voltage | 24 V Ac/Dc |
| Model Name/Number | SAS61.03 |
| Valve Motion | Linear Motion Valve |
| Rated Load | 300 lb |
| Duty Cycle | 100% |
| Retracted Length | 5.5mm |
The SAS actuators require a 24 Vac or 24 Vdc, Class 2, supply and a 0 to 10 Vdc or 4 to 20 mA signal to control Powermite 599 Series terminal unit valves with 7/32-inch (5.5 mm) stroke. In the SAS61. 33U, a mechanical spring returns the valve to its normal position when there is no power supply.
Additional Information: