| Structure | Control |
| Valve Motion | Rotary Motion Valve |
| Model Name/Number | GDB331 |
| Brand | Siemens |
| Rated Load | 250 lb |
| Stroke Length | Rotary type |
| Speed At Rated Load | 16 in/min |
| Retracted Length | Rotary |
| Power Supply | 24 V AC |
| Damper Area | 1 Sqmtr |
| Running Time | 150 Sec |
| Protection Class | IP54 |
Additional Information: