| Structure | Control |
| Valve Motion | Rotary Motion Valve |
| Model Name/Number | GSD341.1A |
| Brand | Siemens |
| Rated Load | 250 lb |
| Stroke Length | Rotary type |
| Retracted Length | Rotary |
| Power Supply | 230 V Ac / 24 V Ac |
| Damper Area | 3 Sq meter |
| Running Time | 150 Sec |
Rotary actuator for air dampers with an area of up to 0.3 m2, depending on friction. For direct control of zone dampers to regulate the air flow in the air duct. The drive can be used in combination with controllers.
Properties:
Advantages:
Additional Information: