| Stroke Length | 5.5 mm |
| Actuator Type | Electric Actuator |
| Brand | Siemens |
| Pressure | Medium Pressure |
| Structure | Control |
| Voltage | 24 V Ac |
| Model Name/Number | SSC61 |
| Device Type | Globe valve Modulating Actuator |
| Valve Motion | Linear Motion Valve |
| Rated Load | 300 Nm |
| Speed At Rated Load | 5.5 mm |
| Retracted Length | 5.5 mm |
Siemens SSC61 Electric actuator, 300 N, 5.5 mm, AC/DC 24 V, DC 0...10 VManual control with automatic reset to control mode. Overload-proof through force-dependent switching off in the end position. With plastic housing and cap nut for fitting on threaded valves with 5.5 mm stroke
Additional Information: