| Rated Load | 250 lb |
| Stroke Length | 6.5mm |
| Speed At Rated Load | 16 in/min |
| Brand | Siemens |
| Actuator Type | Electromotoric Actuator |
| Structure | Control |
| Valve Motion | Linear Motion Valve |
| Pressure | High Pressure |
| Model Name/Number | SSM000 |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Voltage | 26 V AC |
| Average Power Consumption | 5 VA |
| Opening Voltage | AC 26 V |
Power supply 24V AC/DC
• Minimum force 120 N [27lbs]
• Analog control mode
• Manual override
• Direct or reverse acting (configurable)
• Status LED
• Standard cable 1 meter (3.2 ft) long
• Easy installation, no tools required
• Small size for easy installation in limited space
• Stall-proof, maintenance free
• IP54 enclosure